Miras Davası Açma

miras davası açma süresi

Miras Davası Açma,Miras Davası Nasıl Açılır?
Miras davası başlatma işlemi,
miras bırakan kişinin vefatının hemen ardından, murisin herhangi bir vasiyetnamesinin olup olmadığını araştırmayla başlar.

Eğer muris tarafından bırakılan bir vasiyet mevcutsa, kalan miras vasiyetteki gibi bölünür. Eğer vefat eden mal sahibinin bıraktığı bir vasiyet bulunmazsa, miras paylaşımı karmaşık ve uzun bir süreç sonucunda gerçekleşir.

Miras davasını kolayca açmak ve işleyiş sürecini hızlı tutmak isteyen kişilerin, gerekli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Miras davası şartları şu şekilde sıralanabilir:

  • Medeni kanuna uygun olarak mirasçı sıfatına sahip olmak
  • Murisin kişi hakkında bir vasiyet veya miras sözleşmesi bırakması
  • Veraset belgesi bulunması
  • Mirası ret eden mirasçının olup olmadığını araştırmak
  • Dava açılmak istenen konuda zaman aşımı olmaması
  • Dava masraflarını karşılayabilmek

Mirasçılık belgesi Ne İşe Yarar?

Mirasçılık belgesinin amacı, vefat eden kişinin bıraktığı mal varlığının vasilerinden bir tanesi olduğunu kanıtlamaktır. Mirasçılık belgesi, söz konusu mirastan hak talep eden kişinin mirasçı olduğunu ispatlamak adına, mahkeme tarafından verilen bir belgedir.

Miras bırakan kişinin vefatından sonra, mahkeme tarafınındın kişilere verilen mirasçılık belgesi, aksi bir durum kanıtlanmadığı sürece gerçekliğini muhafaza etmektedir.

Miras Davası Ne Kadar Sürer?

Miras davası işleyiş süresi, davanın karmaşıklığı ve vasilerin durumu göz önünde bulundurularak,1 ila 3 yıllık bir zaman aralığında sonra ermektedir. Miras davasının süresi, davanın türüne göre artma veya azalma gösterebilir.

Davanın açıldığı adliye, dinlenecek olan tanık sayısı, mirasçılara ulaşma süresi, mirasçılar arasında uzlaşma sağlanması, taşınmazların sayısı ve davanın konusu gibi etmenler, davanın işleyişini değiştirmekle beraber, süresinde de değişiklikler oluşturmaktadır. 

Mirasçı kişiler tespit edildikten sonra, mahkemenin bildirilmesi için her mirasçıya tebliğ gönderilmektedir. Tebliğ süreci, miras davalarının en fazla zaman alan bölümleri arasındadır. Bütün vasiler tespit edildikten sonra, ikamet adresleri belirlenir ve tebliğ kâğıdı evlerine postalanır. Mirasçılar arasında ölenlerin de olduğu hesaba katılırsa, ölen mirasçının da vasileri tespit edilmek zorundadır. Bu gibi etmenler sonucu, miras mahkemesi süresi uzamaktadır.

Miras Davası Mahkeme Masrafları

Miras Davası giderleri, her mahkeme için aynı miktarda değildir. Reddi miras ve vasiyetnamenin iptal olması için açılan davalarda harç talebi sabittir. Fakat gayrimenkul konulu muris muvazaası davaları, vasiyetname tenfiz davaları, tenkis davaları ve denkleştirme davalar için oran bazlı harç sistemi uygulanmaktadır. Bu açıdan, miras davalarının açılması için ciddi finansal güç gerekmektedir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN