Miras Davası Ne Kadar Sürer?

miras davaları ne kadar sürer

Miras Davası Ne Kadar Sürer?

Miras davası işleyiş süresi, davanın karmaşıklığı ve vasilerin durumu göz önünde bulundurularak, 4 ila 6 yıllık bir zaman aralığında sonra ermektedir. Miras davasının süresi, davanın türüne göre artma veya azalma gösterebilir.

Davanın açıldığı adliye, dinlenecek olan tanık sayısı, mirasçılara ulaşma süresi, mirasçılar arasında uzlaşma sağlanması, taşınmazların sayısı ve davanın konusu gibi etmenler, davanın işleyişini değiştirmekle beraber, süresinde de değişiklikler oluşturmaktadır. 

Miras davası hedef makul süre 731 gün olarak belirlenmiştir. Miras davasının açılması sonrasında Dava Dilekçesinin incelenmesi ve mahkemenin tensip yapması 7 gündür.

Mirasçı kişiler tespit edildikten sonra, mahkemenin bildirilmesi için her mirasçıya tebliğ gönderilmektedir. Tebliğ süreci, miras davalarının en fazla zaman alan bölümleri arasındadır. Bütün vasiler tespit edildikten sonra, ikamet adresleri belirlenir ve tebliğ kâğıdı evlerine postalanır. Mirasçılar arasında ölenlerin de olduğu hesaba katılırsa, ölen mirasçının da vasileri tespit edilmek zorundadır. Bu gibi etmenler sonucu, miras mahkemesi süresi uzamaktadır.

Miras Davası Mahkeme Masrafları
Miras Davası giderleri,
her mahkeme için aynı miktarda değildir. Reddi miras ve vasiyetnamenin iptal olması için açılan davalarda harç talebi sabittir. Fakat gayrimenkul konulu muris muvazaası davaları, vasiyetname tenfiz davaları, tenkis davaları ve denkleştirme davalar için oran bazlı harç sistemi uygulanmaktadır. Bu açıdan, miras davalarının açılması için ciddi finansal güç gerekmektedir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN