Miras Davası Ücreti

Miras Davası Ücreti

Miras Davası Ücreti, Miras davalarında avukat vekalet ücretleri, özellikle hak sahibi olan mirasçıların söz konusu miras uyuşmazlıklarında menfaatlerini en iyi şekilde korumak için hukuki destek almada yakından ilgilendiği bir konudur.

Nitekim hukuki sistemimizde 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 495. ila 682. maddeleri arasında düzenlenen miras konusu, oldukça geniş ve kapsamlı bir konuya tekabül etmektedir. Dolayısıyla bu alanda yaşanan uyuşmazlıkların giderilmesinde alanında uzman miras avukatının profesyonel desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlamda gündeme gelen miras avukat ücretleri de geniş kitleler tarafından merak konusu edilmektedir.

Miras davası veya davaları Türk Medeni Kanunu’nun ilgili maddelerinde yer alan hükümlere göre düzenlenmiştir. Buna rağmen ilgili kanunun kapsamı içinde miras davası adı altında bir dava çeşidi bulunmamaktadır. Ancak yine de hukuki bir prosedür olan birtakım uygulamalar davanın mahiyetine veya varılmak istenen nihai hedefe göre şekil alarak hukuki zemine oturtulmaktadır.

Miras Davası Vekalet Ücretleri

Bilindiği üzere oldukça kapsamlı ve karışık bir konuyu esas alan miras hukuku, söz konusu davalar ile yakından ilgilenen avukatlar dışındaki tüm kişilere oldukça karmaşık gelmektedir. Bu nedenle miras paylaşımı veya mirasın hak sahipleri arasındaki rejimi söz konusu olduğunda, özellikle akraba bağının da karmaşık olması sebebiyle konular içinden çıkılmaz bir hale gelmekte, bununla birlikte de uyuşmazlıkların yaşanması kaçınılmaz olmaktadır.

Dolayısıyla bu durumdan kaçınılması ve olası hak kayıplarının önlenmesi için miras davasında alanında uzman bir avukat desteğine başvurulması gerekmektedir. Bu noktada avukatlara verilen vekalet ücretleri, Avukatlık Kanununun 164. maddesine göre davanın değerinin %10 ila %25 arasına tekabül eden ücret bareminden belirlenmektedir. Bu noktada söz konusu tutarlar kanunlar tarafından belirlenen oranlar olması sebebiyle miras hukuku alanında avukat tutma ücretleri, belirlenen oranın altında ya da üstünde belirlenememektedir.

Avukatlık Ücret Tarifesi 2019

Miras hukuku kapsamında gündeme gelen uyuşmazlıkların çözümünde olası hak kayıplarına uğramamak için avukatlık hizmetinden yararlanmak isteyen hak sahipleri, avukata verecekleri vekalet ücretini avukatlık ücret tarifesine göre belirlemektedir. Dolayısıyla miras avukat ücretleri 2019 yılında da bu tarifeye tabi tutulmaktadır.

Avukatlık ücret tarifesi, Türkiye Barolar Birliği tarafından her yıl belirlenen ücretleri barındırmaktadır. Buna göre belirlenen asgari limit üzerinden avukatlık vekalet ücretleri gündeme gelebilmektedir. Bu tutarın üzerinde veya altında bir tutara anlaşılması miras hukuku kapsamında görülen davalarda mümkün olmamaktadır.  Miras avukat ücretleri ve miras hukukunda profesyonel destek hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak için hukuk büromuzla iletişime geçerek danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN