Miras Nasıl Bölüşülür ?

Miras Nasıl Bölüşülür ?

Miras hukukuna hakim olmayan kişiler için mirasın bölüşülmesi süreci sıkıntı doğurabilmektedir. Miras hukukunda miras bırakan kişinin mirasına ilişkin merak edilen konuların başında miras nasıl bölüşülür konusu gelir.

Miras nasıl bölüşülür diyen kişiler açısından bu süreçte mirasın yasal ya da atanmış mirasçılar arasında bölüşülmektedir. Miras bırakan kişi ölüme bağlı tasarruf ile mirasçı atayabilmektedir. Bunun dışında yasal olarak mirasçı olan bireyler de vardır.

Baba Öldüğünde Miras Paylaşımı Nasıl Olur 2019

Baba öldüğünde miras paylaşımı anne, erkek ve kız çocuklar arasında eşit bir şekilde yapılır. Babanın vefatı halinde miras paylaşımı yapmak 2019 yılında birçok vatandaşımızın internet üzerinden yaptığı araştırmaların başında gelmektedir. Söz konusu babanın vefatının ardından miras kalan mülkün taksimi, mirasta hak sahibi olan kişilerin ortaklığı ile hukuki boyut kazanabilmektedir.

Bu noktada erkek ve kız çocuklar arasında bir ayrımın yapıldığı toplumda yaygın olarak bilinen fakat yanlış bir kanıdır. Bununla birlikte baba ölünce miras anneye mi kalır sorusu da sıklıkla dile getirilen ve bu konuyla ilgili olarak bilgi sahibi olunmak istenen konular arasında yer almaktadır. Tüm bu konular ile ilgili olarak baba öldüğünde miras paylaşımı nasıl olur 2019 yılında yanıtı en çok merak edilen sorulardan biridir.

Aile İçinde Miras Taksimi Yapılışı

Babanın vefatı halinde ortaya kalan miras, anne ve erkek ile kız çocuk arasında taksim edilmektedir. Dolayısıyla mirasta hak sahibi olan kişi sadece ölen kişinin karısı değildir. Öte yandan Medeni Kanun’a göre erkek çocuğa verilen hak kadar kız çocuğuna da verilmesi gerekmektedir. Baba öldüğünde miras paylaşımı nasıl olur konusunda bu açıdan dikkat edilmesi önem teşkil etmektedir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN