Miras Taksim Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır?

Miras Taksim Sözleşmesi Örneği Şekli

Miras Taksim Sözleşmesi Örneği Şekli

Mirasın taksim edilme sözleşmesinin örnek şekli, miras hakkı bulunan kişilerin kendilerine düşen paylarının hukuki olarak bölüştürülmesi konusunda mirasçıları yakından ilgilendirmektedir. Bir miras dağıtımı konusunda fikir birliğine varan mirasçılar, kendilerine düşen payları miras taksim sözleşmesinde belirterek miras dağılımında hukuki dayanak noktası sağlamış olurlar. Ancak söz konusu miras taksim sözleşmesinin hukuki geçerliliğinin olması için önemli bazı noktalar bulunmaktadır. Bu hususların ihmali ya da kasıtlı olarak göz önünde bulundurulmaması durumunda miras taksim sözleşmesi hukuki açıdan dayanaksız kalacaktır.

Miras Taksim Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Öncelikle miras taksim sözleşmesinin hukuksal açıdan temel geçerliliğinin olması için söz konusu mirastan pay alma hakkı bulunan tüm mirasçıların sözleşmeye iştirak etme şartı vardır. Bu nedenle miras paydaşlarından 1 ya da birkaçının olmaması durumunda miras taksim sözleşmesinin kanunlar önünde bir değeri yoktur.

Ayrıca miras taksim sözleşmesinin hukuki geçerliliğinde önemli olan bir diğer nokta da miras paylaşımının söz konusu sözleşme dışında herhangi bir şekilde yapılmamış olmasıdır. Bununla birlikte miras taksim sözleşmesi örneği şekli üzerinde tüm miras hak sahiplerinin imzalarının bulunması ve sözleşmenin yazılı olarak belgelenmesi gereklidir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise miras taksim sözleşmesinin imzalanma zamanıyla ilgilidir. Söz konusu miras taksim sözleşmesinin miras bırakacak kişinin vefatından önce yapılması ahlak kurallarına uygun olmadığı gerekçesiyle hukuki açıdan dayanaksız bırakılmaktadır. Dolayısıyla normal şartlar altında miras taksim sözleşmesinin miras bırakacak olan kişinin vefatının ardından tüm mirasçıların katılımıyla gerçekleştirilmesi ve yazıya geçirilmesine dikkat edilmelidir.

Öte yandan yasal mirasçılar miras taksim sözleşmesi örneği word dosyası şeklinde internet üzerinden temin edebilirler. Bu şekilde yazıya geçirilen sözleşmelerin geçerliliğinin olmasının yanında, resmi dille yazılmamış olduğu halde mirasçılar tarafından imzalanan miras taksim sözleşmeleri de kanun önünde geçerliliğe sahiptir.

Miras Taksim Sözleşmesi Nasıl İptal Edilir?

Miras taksim sözleşmesinin imzalanıp hukuki geçerlilik kazanmasının ardından mirasçılar talep ederlerse söz konusu sözleşmenin iptali için de dava açabilirler. Sözleşmede yer alan maddelerin aksine bir durum söz konusu olduğunda ya da sözleşme maddelerinde esaslı hata bulunması durumunda mağdur olan mirasçılardan 1 ya da birkaçı mahkemeye miras taksim sözleşmesinin iptali davası talebinde bulunabilirler.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN