Mirası Bölüşmede Anlaşmazlık

Mirası Bölüşmede Anlaşmazlık

Miras nasıl bölüşülür diye merak eden bireylerin bu süreçte hak kaybı yaşamaları olasılığı oldukça yüksektir. Özellikle miras hukuku konusunda bilgi sahibi olunmaması durumunda mirasçılar arasında uzlaşma sağlanamamakta ve mirasçılar hak kaybı yaşamaktadırlar. Miras davalarında yaşanılan hak kayıpları maddi anlamda hatırı sayılır olabildiğinden bireylerin bu süreçte yasal haklarını korumaları önemlidir.

Miras bölüşümü ile ilgili yaşanılan uzlaşmazlıklar, beraberinde miras davası ile yasal hakların korunmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır. Mirasın bölüşümü yapılırken karşılaşılacak hak kayıplarının giderilebilmesi için farklı dava türleri açılabilmektedir. Bu süreçte bireyler, mirastan mal kaçırma nedeniyle tapu iptal davası, mirastaki ortaklığın giderilmesi amacıyla izale-i şuyu davası, mirastaki saklı pay oranının gaspı nedeniyle tenkis davası, batık miras için mirasın reddi davası… gibi farklı dava türleri ile haklarını koruyabilmektedirler.

Miras davalarının karmaşık olması nedeniyle, miras nasıl bölüşülür diyen kişilerin bu süreçte uzman bir miras hukuku avukatı tarafından hukuki destek almaları onların yaşayacakları maddi veya manevi hak kayıplarını önleyecektir. Miras taksimi yapılırken yaşanılacak hak kayıplarına dair açılacak miras davalarında avukat tutulması zorunlu değildir. Fakat yaşanılan hak kaybı maddi anlamda bireyleri olumsuz etkileyebileceğinden dolayı miras avukatı tutulması önerilmektedir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN